top of page

Zajímavosti a články

ZIMA podle Tradiční čínské medicíny

 

 

podle knihy NEI JING - se tři zimní měsíce nazývají uzavírání a uschovávání.
V zimě voda zamrzá na led, zem puká a otvírá se. Člověk nesmí zbytečně plýtvat jangovou energií, má chodit brzo spát a se vstáváním počkat až na východ slunce.

Ducha si musí uchovávat hluboko jako tajemství a musí si ho chránit a ukrývat jako nějakou námáhavě získanou a vytouženou věc. Je třeba chránit se před zimou, vyhledávat teplo a nedovolit aby se tělo potilo nebot tím se poškozuje jangová energie těla. Takové chování odpovídá zimní atmosféře a je to správný způsob pěstování a uchovávání čchi v zimě. Kdo se mu protiví ten si poškozuje ledviny a na jaře se bude cítit slabý a ochablý protože si nevytvořil dostatečné podmínky pro rození jarní čchi.

JARO podle tradiční čínské medicíny

Podle TČM (tradiční čínské medicíny) je jaro element dřeva​, který symbolizuje začátek, zrod a dětství, rychlý růst, vývoj, plánování a také začátek podnikání. Elementu dřeva se přisuzují orgány játra a žlučník, zelená barva, kyselá chuť a vítr.
Játra „kontrolují“ oči, zrak, svalový tonus (napětí) - ten ovlivňuje napjatost nebo ochablost svalstva, šlachy a nehty. Játra mají velmi významnou zprůchodňovací funkci. To znamená, že zodpovídají za plynulý tok Qi (energie) a jeho rovnoměrné rozvrstvení v těle. Játra jsou také do značné míry zodpovědné za množství a kvalitu krve a řídí menstruaci....



Jak již bylo řečeno, jaro je obdobím jater a žlučníku. Je tedy vhodná doba na detoxikaci a posílení těchto orgánů. Prospívá jim kyselá chuť a zelená barva...

bottom of page