top of page

Podzim a stravování

   Slunce není tak silné, yangová energie klesá, stoupá yinová, tělo se mění. Charakteristikou podzimu je uzavírání se do sebe, je nutno chránit yinovou energii v těle. V těle je letní horkost, ta, pokud ovlivní plíce a dýchání, je to špatně. Plíce souvisí se střevy, při této horkosti vzniká zácpa a sucho v ústech, suchá kůže. V tomto období musíme chránit plíce. Jsou jemné, nemají rády sucho a horko. Na začátku podzimu je dobré chodit lehčeji oblečeni, ale ne už na jeho konci. Někdy můžeme mít na podzim špatnou náladu, cítíme zmar přírody a smutek. Tento smutek padá na plíce a způsobuje jejich choroby. Člověk cítí nevyjádřitelnou melancholii a depresi. Působí to i na naše tělo a špatně se nám dýchá. To způsobuje podzimní vítr, přichází zimní chlad. Negativně to ovlivňuje štítnou žlázu a nadledvinky. Jejich hormony jsou blokovány. Tyto hormony pomáhají buňkám, proto může poklesnout počet bílých krvinek a vznikají krevní nemoci. Je třeba sami sobě pomáhat. Chodit na procházky do přírody, cvičit, plavat, poslouchat příjemnou hudbu a podobně, abychom si zlepšili náladu. Nesmíme na sebe mít příliš velké požadavky, nesplnitelné sny, snažit se o příliš velké věci. Na podzim je hlavní starat se o plíce a cvičení a masáže. Pomáhají na nemoci dýchacích cest, chrání před nimi, důležité pro starší lidi s astmatem. Na podzim se astma horší, i alergické rýmy – senná rýma, alergie na prach a nečistotu v ovzduší. Hodně starších lidí trpí motáním hlavy, bušením srdce.

   Když cítíte, že na vás něco leze, jezte zázvor a polévku z bílé ředkve, pomelo, pomerančovou kůru – nenechte nemoc rozvinout. Je třeba také živit yin a zvlhčovat suchou vlhkost. Vynikající jsou bílé Jidášovi uši. Pomáhají zejména starým lidem, také na kašel, výtoky, astma nebo nechutenství. Začátek podzimu je ještě vlhký a teplý, prostředek je horkosuchý. Musíme hodně spát a správně se oblékat, pozor na prochladnutí. Na podzim se ale můžeme oblékat lehčeji než na jaře.

   V tomto období není dobré jíst moc pálivého, plíce jsou kov, ostré jídlo může způsobit stoupání plicního ohně a ten poškozuje játra. Rozbíjí čchi jater. Doporučuje se jíst hodně luštěnin, jsou skvělé na všechno. Kdo nemá peníze na drahé potraviny, ať jí, nikoli pije kaši z rýže, všechny obiloviny pomáhají na původní čchi, posilují čchi. Obilovinové kaše jsou ještě lepší než ženšen, rýžová polévka je důležitý základ.

   Kdo jí v zimě bílou ředkev a v létě zázvor, nemusí celý rok k lékaři. Zázvor v létě odstraňuje horkou vlhkost, je dobrý především pro muže na prostatu, u žen zlepšuje menstruaci a snižuje menstruační bolesti. Pokud v létě jíme zázvor, který podporuje yang, na podzim nedostaneme tak snadno chřipku a nachlazení. Také je velmi důležitý česnek. Je hodně pálivý, musí se vařit na páře, jíst týden ráno a večer, pomáhá na záněty hrtanu. Chrání před nákazou mezi členy domácnosti. Hrušky a česnek po uvaření na páře pomáhají na horkost plic, ale nesmí se jíst syrové. Česnek má velice mnoho ochranných látek, syrový naopak způsobuje kašlání a dušení, zatímco spařený pomáhá.

 

zdroj: Kalendář šťastného života s praktickými radami MUDr.Guo Li

hruška Nashi, ledový cukr - kandovaný, voda
smažená zelenina, olej, česnek, zázvor, řapíkatý celer, uzené toru, Jidášovo ucho, sůl, škrob, koriandr
smažená zelenina, zdraví, zázvor, česnek, jarní cibulka, kukuřice, Jidášovo ucho, sušené krevetky, koriandr, sůl, škrob Solamyl nebo kuzu
rýže, kaše, džou, kukuřice, mrkev, zdraví, snídaně
jidášovo ucho, zelenina, polévka, kukuřice, krevetky, vejce, cibulka
jidášovo ucho, zelenina, polévka, kukuřice, krevetky, vejce, cibulka
jidášovo ucho, zelenina, polévka, kukuřice, krevetky, vejce, cibulka
jidášovo ucho, zelenina, polévka, kukuřice, krevetky, vejce, cibulka
Vařená hruška Nashi – čínská hruška
(můžeme použít i naše hrušky)

 

Suroviny: hruška Nashi, voda, „ledový“ cukr

 

Příprava: hrušku oloupeme a nakrájíme na větší kostky

 

Vaření: nakrájené kostky hrušky vložíme do vody, přivedeme k varu, stačí povařit 5 minut, přidáme ledový cukr (kandovaný)

Smažená zelenina I. ( s uzeným tofu)

 

Suroviny: olej, česnek, zázvor, řapíkatý celer, uzené tofu, Jidášovo ucho (spařené), sůl, můžeme přidat škrob (Solamyl), koriandr

 

Příprava:

- řapíkatý celer spaříme v horké vodě a odstraníme z něj vlákna, krájíme na šikmá      kolečka

- namočíme Jidášovo ucho do vody a necháme ho nabobtnat (ideálně 2-8 hod)

- uzené tofu rozkrojíme na půl a nakrájíme na plátky. Aby tofu změklo, krátce nakrájené   plátky povaříme

- česnek i zázvor nadrobno nasekáme

- Solamyl rozpustíme ve voděčerstvý koriandr nadrobno nasekáme

 

Vaření: na pánvičku nalijeme olej o rozpálíme ho. Osmahneme předem připravenou zeleninu, na prudším ohni, aby se nerozvařila a zůstala chutná. Česnek přidáme buď na začátku nebo na konci smažení, podle toho, jak chceme aby byl moc silný. Lehce osolíme. Osmaženou zeleninu můžeme zalít rozpuštěným Solamylem (ale nemusíme). Hotovou zeleninu posypeme čerstvý nadrobno nasekaným koriandrem.

Smažená zelenina II. (s mrkví a kukuřicí )

 

Suroviny: zázvor, česnek, jarní cibulka, mrkev, kukuřice, Jidášovo ucho, sušené krevetky, koriandr, škrob, sůl

 

Příprava:

- namočíme Jidášovo ucho do vody a necháme ho nabobtnat (ideálně 2-8 hod)

- česnek i zázvor nadrobno nasekáme

- jarní cibulku rozevřeme a důkladně opláchneme, nakrájíme nadrobno

- mrkev krájíme na šikmé větší kusy

- sušené krevetky namočím ve vodě a hned je vyndáme

- Solamyl rozpustíme ve vodě

- čerstvý koriandr nadrobno nasekáme

 

Vaření:

- na pánvičku nalijeme olej o rozpálíme ho, přidáme předem připravené ingredience a zprudka orestujeme (mrkev, Jidášovo ucho, kukuřici, zázvor a česnek) Závěrem snažení přidáme sešené krevetky, zalijeme škrobem. Hotové posypeme jarní cibulkou a čerstvým koriandrem, osolíme a podáváme.

Rýžové „džou“ („polévka“)

 

Suroviny: mrkev, kukuřice, rýže

 

„Džou“ – něco mezi kaší a polévkou, jí se hlavně ráno

 

Příprava: očištěnou mrkev nakrájíme na drobné kostičkypropláchneme rýži

 

Vaření: do hrnce vložíme nakrájenou mrkev na kostičky a kukuřici a přivedeme k varu. Když vše začne vřít – přidáme rýži (na severu Číny nepřidávají sůl ani nic jiného, na jihu sladí). Vše společně vaříme cca 15min.

Polévka Taiji s Jidášovým uchem a kukuřicí

 

Suroviny: Jidášovou ucho, sušené krevetky, Solamyl, kukuřice, vejce, jarní cibulka,    koriandr + trochu oleje (třeba sezamový)

 

Příprava:

- namočíme Jidášovo ucho do vody a necháme ho nabobtnat (ideálně 2-8 hod)

- česnek i zázvor nadrobno nasekáme

- jarní cibulku rozevřeme a důkladně opláchneme, nakrájíme nadrobno

- sušené krevetky namočím ve vodě a hned je vyndáme

- vejce rozmícháme

- Solamyl rozpustíme ve vodě

- čerstvý koriandr nadrobno nasekáme

 

Vaření: spařené Jidášovo ucho vložíme do studené vody, přidáme kukuřicí a přivedeme k varu. Přidáme trochu sušených krevetek – před dokončením nalijeme Solamyl rozmíchaný s vodou. Závěrem „spirálou“ vléváme rozmíchané vejce. Hotové ozdobíme jarní cibulkou, koriandrem a dochutíme trochu oleje (např. sezamový – je aromatický)

Polévka s čínským zelím

 

Suroviny: česnek, zázvor, brambory, mrkev, čínské zelí, Jidášovo ucho, voda, sůl

 

Příprava:

- bambory nakrájíme na plátky silné cca 6mm

- mrkev nakrájíme na větší kusy, našikmo

- namočíme Jidášovo ucho do vody a necháme ho nabobtnat (ideálně 2-8 hod),

nakrájíme na tenké proužky

- čínské zelí nakrájíme na šikmo na větší kusy

- česnek i zázvor nasekáme nadrobno 

 

Vaření: brambory osmahneme na pánvi spolu s mrkví. Poté přidáme čínské zelí a Jidášovo ucho. Vše zalijeme vroucí vodou a chvíli povaříme, přidáme česnek a zázvor. Na závěr osolíme dle chuti

Smažená zelenina s čínským zelím

 

Suroviny: čínské zelí, Jidášovo ucho, papričky chilli, sůl, koriandr, cibule na plátky, česnek

 

Příprava:

- namočíme Jidášovo ucho do vody a necháme ho nabobtnat (ideálně 2-8 hod),    nakrájíme na tenké proužky

- čínské zelí nakrájíme na šikmo na větší kusy

- česnek nasekáme nadrobno

- chilli papričky osmažíme na oleji

- čerstvý koriandr nadrobno nasekáme

- cibuli nakrájíme na plátky

 

Vaření: na pánvi rozehřejeme olej, orestujeme chilli papričky, přidáme čínské zelí a Jidášovo ucho a zprudka osmahneme. Osmaženou zeleninu osolíme.

Jáhlové „džou“

 

Suroviny: jáhly, arašídy nepražené, jujuba (datle), třtinový cukr

 

Příprava: jáhly spaříme vroucí vodou a důkladně propláchnemearašídy i datle opláchneme ve vodě

 

Vaření: jáhly zalijeme vodou a přivedeme k varu. Ke konci varu přidáme arašídy a datle, vše prohřejeme, závěrem osladíme třtinovým cukrem. Kaše je řidší konzistence, podáváme především jako snídani.

bottom of page