top of page

Zima a stravování

   Zmizí tráva a zeleň, příroda obléká nový bílý oděv, všechen život se ukrývá a uchyluje se k zimnímu spánku, lidská yangová energie také musí podle ročního období být uzavřena hluboko v těle. Zmenšuje se oběhová schopnost, tělo se brání zbytečnému vydávání energie. Podle čínské medicíny je to doba slabé životní síly.

   Hlavním orgánem zimy jsou ledviny. Celé tělo závisí na správné činnosti ledvin, jejichž živlem je voda. V zimě poškozuje tělo chlad vstupující do těla a má negativní vliv na yangovou energii. Chlad vstoupí nejdříve do kůže, potom do meridiánů a pak do tepu. Yangová energie těla ustoupí vnější yangové energii. Chlad může vstoupit do břicha, žaludku a sleziny, to způsobuje bolest břicha, unavený a hluboký tep.

   Ženy mají v zimě hodně problémů. S menstruací, s hypofýzou a nadledvinkami – jejich funkce klesá, často vznikají psychické problémy. Naučte se pečovat o náladu, jíst ovoce a potraviny obsahující vitamíny.

   V zimě je třeba jíst obzvláště mnoho teplých kvalitních potravin. Teplé – horké potraviny zvyšují imunitu a dodávají energii a člověk se hned cítí lépe. V zimě musíme obzvlášť dávat pozor na vyváženost povahy jídla, které jíme, na udržování rovnováhy všech živin, které podporují energii a krev. V zimě v žádném případě nejezte chladné potraviny. Pokud jíte maso, jezte skopové a hovězí, pokud jste vegetariáni, jezte možské řasy, ředkev a vlašské ořechy. Vlašské ořechy mají velké množství živin, v zimě můžete jíst 7-8 kusů.

 

zdroj: Kalendář šťastného života s praktickými radami MUDr.Guo Li

Mořská ryba (Mořský vlk)

 

Suroviny: ryba, Solamyl, rýžový ocet, sojová omáčka, česnek, zázvor, voda, koriandr, popř. chilli papričky

 

Příprava:

- rybu opláchneme, vykucháme, nařízneme na několik částí a posypeme Solamylem,  aby při smažení „neprskala“, potřenou rybu Solamylem rozložíme na hůlky, aby byla

 ve vzduchu a oschla (místo Solamylu lze použít i mléko nebo čínský ocet), osolíme

 a necháme 24hod zavadnout

- zázvor i česnek nařežeme na plátky

- koriandr nasekáme na drobné kousky

 

Vaření: zavadlou rybu vložíme na rozpálenou pánev a smažíme, osmahneme z obou stran. Poté polijeme rýžovým octem a přidáme trochu sojové omáčky (jen málo, ryba už je slaná), plátky česneku a zázvoru položíme na rybu, můžeme přidat i chilli papričky, vše zalijeme vroucí vodou (cca 1l) a podusíme. Hotovou rybu ozdobíme koriandrema zalijeme zbytkem sosu.

Polévka s Tofu

 

Suroviny: měkké tofu, mořské řasy Nori, sušené krevetky, Solamyl, čerstvý koriandr, sezamový olej

 

Příprava:

- měkké tofu (růžový obal s jahodou) nakrájíme na tenké čtverečky

- řasy Nori vaříme ve vodě cca 15min

- sušené mražené krevetky namočíme do vody a hned je vyndáme a používáme k vaření (jen málo)

- Solamyl rozmícháme s vodou a používáme na zahuštění a na uzavření chutí- čerstvý koriandr nasekáme na drobné kousky

 

Vaření: Do vroucí vody vložíme mořské řasy a namočené krevetky.Do uvařených řas (po cca 15min) přidáme měkké Tofu a chvíli prohřejeme. Vmícháme rozpuštěný Solamyl, osolíme a kápneme trochu oleje na dochucení (nejlépe sezamový olej). Hotovou polévku ozdobíme koriandrem.

Smažené arašídy (nepražené)

 

Suroviny: nepražené arašídy, olej, sůl nebo cukr

 

Příprava: arašídy opláchneme ve vodě

 

Vaření: arašídy opražíme nasucho na pánvi, na hotové arašídy kápneme olej a osolíme (nebo pocukrujeme). Smažíme zprudka, aby křupaly, stejně se dají osmažit i vlašské ořechy.

Novoroční taštičky Jiaozi

 

Suroviny: 

 

Příprava:

 

Vaření:

bottom of page